Układ endokannabinoidowy
Czym jest układ endokannabinoidowy?
Układ endokannabinoidowy został odkryty w latach 90. XX wieku podczas prób badania wpływu psychoaktywnych związków konopi indyjskich. Odkryto wtedy zadziwiająco złożoną sieć receptorów kannabinoidowych znajdujących się w centralnym i obwodowym układzie nerwowym.
Od tego czasu odkryto również inne receptory kannabinoidowe, jak na przykład CB2, który głównie znajduje się w układzie immunologicznym, układzie trawienia, ale również w wielu innych organach.
Następnie odkryto endokannabinoidy, czyli molekuły wytwarzane przez nasz organizm, które współdziałają z tymi receptorami.
Na tą chwilę wiemy już, że receptory oraz cząsteczki kannabinoidowe tworzą system, który reguluje naszymi komórkami, tkankami, organami, gruczołami, oraz układami wpływając na ogólny stan zdrowia organizmu.
Jakie jest umiejscowienie układu endokannabinoidowego i jaką podstawową funkcję pełni?
Receptory tego systemu znajdują się w całym organizmie: mózgu, rdzeniu kręgowym, tkankach łącznych, gruczołach, komórkach limfatycznych, układzie rozrodczym, wątrobie i innych narządach. W każdej tkance układ ten pełni różne zadania, jednak jego celem jest głównie homeostaza, czyli utrzymywanie stabilnego środowiska wewnątrz organizmu, pomimo wahań w środowisku zewnętrznym.
Bardzo upraszczając, system kannabinoidowy na wielu poziomach promuje homeostazę, pełniąc funkcje komunikacji na wielorakich płaszczyznach.
Ciekawym przykładem, gdzie układ ten odgrywa ważną role, jest proces zwany autofagią, potocznie proces rozkładu czy samo zjadania dysfunkcyjnych komórek, pojawiającym się w odpowiedzi na uszkodzenia powstałe w wyniku toksyn komórkowych, niedoborów, zapaleń, bakterii, wirusów czy mutacji DNA. Za opisanie go Yoshinori Ohsumi otrzymała w 2016 r. Nagrodę Nobla. Zrozumienie bliżej tego procesu wydaje się być kluczowym w doborze skutecznych terapii onkologicznych, badania jednak już na ta chwilę są dość obiecujące w kontekście na przykład glejaka czy raka trzustki.
Za co jeszcze jest odpowiedzialny układ endokannabinoidowy?
Z pewnością na przestrzeni kolejnych lat wiedza nasza będzie się pogłębiać, do tej pory jednak wiemy już, że rola tego systemu jest ogromna: reguluje istotne funkcje w naszym organizmie jak apetyt, sen, reprodukcja, płodność, ochrona przed stresem. Odgrywa on również znaczącą rolę w regulacji gospodarki energetycznej, regulacji powiązań neurohormonalnych, neuroimmunologicznych, aktywności motorycznej, użytkowania energii oraz kontroli metabolizmu lipidów i węglowodanów, wspomagając system immunologiczny w decyzji dotyczącej życia komórek czy też ułatwiając układowi kostnemu utrzymywanie odpowiedniej masy kości.
Przypis do obszernej rewizji dotychczasowych badań, oraz odnośniki do poszczególnych badań poniżej:
- The current state and future perspectives of cannabinoids in cancer biology
- Gemcitabine/cannabinoid combination triggers autophagy in pancreatic cancer cells through a ROS-mediated mechanism.
- A Safety Study of Sativex in Combination With Dose-intense Temozolomide in Patients With Recurrent Glioblastoma
- A combined preclinical therapy of cannabinoids and temozolomide against glioma.
Sprawdź naszą ofertę <<< kliknij tutaj
Sprawdź również: