Jaki waporyzator do suszu?
Wraz z rozwojem tego rynku, odpowiedź na pytanie jaki waporyzator kupić staje się coraz bardziej trudna. Waporyzatory są dostępne w różnych typach, rozmiarach i przedziałach cenowych. Istnieją różne metody ogrzewania jak kondukcyjne czy konwekcyjne, akumulatory zintegrowane lub wymienne, różnej wielkości komory. Łatwo się w tym wszystkim pogubić.
W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć jaki wybrać waporyzator suszu. Nie będziemy tutaj omawiać waporyzatorów do liqudów, to zupełnie inna kategoria i wymaga osobnej rozprawki.
Metoda ogrzewania
Pierwszy podział waporyzatorów, pojawia się ze względu na metodę ogrzewania którą wybrał producent. Ona będzie dyktowała, to jak powinniśmy zmielić susz, oraz jakich efektów możemy się spodziewać. Gdy zastanawiamy się jaki waporyzator wybrać, jest to jedno z pierwszych pytań.
Waporyzatory kondukcyjne
Waporyzatory kondukcyjne ogrzewają susz poprzez bezpośredni kontakt ze ściankami komory grzewczej. Wyzwaniem producenta jest równomierne ogrzanie materiału oddalonego od ścianek komory, by uwolnić substancje zawarte w materiale. Nie wszyscy producenci przechodzą ten test na 5+. Wymieszanie suszu w komorze jednak rozwiązuje sytuacje i pozwala skutecznie odparować całość produktu. Jedną z bolączek jest możliwość zapłonu suszu wchodzącego w bezpośredni kontakt z komorą grzewczą.
Waporyzatory konwekcyjne
Waporyzatory konwekcyjne ogrzewają susz przechodzącym powietrzem przez materiał. W tym typie waporyzatorów susz nigdy nie wchodzi w bezpośredni kontakt ze źródłem ciepła. Nie ma tutaj też ryzyka że dojdzie do procesu spalania, ponieważ grzałka jest oddalona od komory. Główną zaletą jest to że susz, zostaje równomiernie ogrzany podczas inhalacji. Z tego też względu waporyzatory konwekcyjne uważane są za lepsze i bardziej efektywne. Niestety zazwyczaj droższe od kondukcyjnych. Dodatkowym atutem jest tzw. cecha on-demand. To znaczy że używamy suszu, tylko gdy faktycznie przeprowadzamy inhalacje. Z tego względu możemy zrobić jeden wdech i waporyzator odstawić bez obawy o marnotrawienie suszu. Może to być cenna wartość gdy chcemy micro-dozować.
Hybrydowe
Waporyzatory hybrydowe posiadają kombinacje ogrzewania kondukcyjnego i konwekcyjnego. Łączą zalety, eliminując wady. Świetnym przykładem wykorzystujące tą metode, są niemieckie waporyzatory Crafty czy Mighty.
Rodzaj obsługiwanego materiału
Nie zawsze waporyzator będzie obsługiwał każdy materiał. Wiele zależy od projektu producenta. Większość z nich będzie waporyzować susze, ale nie wszystkie będą w stanie obsłużyć żywice lub liquid. Gdy zastanawiamy się jaki waporyzator wybrać, warto przemyśleć czego będziemy oczekiwać od naszego waporyzatora. Często producenci dodają różnego rodzaju wkładki na przykład na liquidu czy żywice, co rozszerza możliwości.
Obsługa
Tutaj powinniśmy zwrócić uwagę na cechy w zależności czego oczekujemy od docelowego urządzenia. Jednym z podstawowych cech, to regulacja temperatury. Jeden wymiar to zakres regulacji temperatury, standardowy to 180-220 stopni, aczkolwiek wszystko zależy od temperatury parowania pożądanej przez nas substancji. Jeśli potrzebujemy trochę więcej wolności w tej sferze, poszukujmy modeli, które pozwalają na szeroki zakres temperatur, oraz stopniową regulacją, najlepiej co jeden stopień. Dodatkowo, jeśli chcemy łączyć się z naszym telefonem, to dodatkowa opcja, którą posiadają droższe modele.
Akcesoria zaczynają być coraz ważniejszym aspektem, który może pomóc, ulepszyć lub doprecyzować do naszych potrzeb doświadczenie waporyzacji. Bardzo często pytacie o akcesoria które, złagodzą lub schłodzą parę, gdy chcecie na przykład zachęcić swoich najbliższych do waporyzacji. Zwracamy więc na to uwagę, zwłaszcza jeśli Ty lub Twoi najbliżsi nigdy wcześniej nie paliliście. Wtedy być może warto będzie zadbać o urządzenie, które posiada adapter do filtra wodnego, lub bubbler. Na szczęście większość urządzeń posiada akcesoria tego typu.
Pomysłów na usprawnienie procesu waporyzacji jest sporo, dlatego gdy zastanawiamy się jaki waporyzator kupić, zastanówmy się za którą z cech chcemy zapłacić i która będzie dla nas ważna.
Zasilanie
Gdy zastanawiamy się, który waporyzator będzie dla mnie odpowiedni, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie o potencjalne miejsca jego użycia. Czy będzie to tylko dom, lub okazjonalny spacer po lesie, a może tylko użycie bez dostępu do prądu.
Główny podział to:
- stacjonarne - zasilane z gniazdka, do użytku domowego
- przenośne - zasilane baterią lub akumulatorami
Tutaj powinien podpowiadać nam zdrowy rozsądek. Urządzenia z wbudowaną baterią, bez możliwości wymiany są zdecydowanie bardziej tymczasowe. Bateria nawet najwyższej jakości, z czasem będzie tracić swoje właściwości, a użyteczność naszego urządzenia razem z nią. Warto wziąć to pod uwagę.
Dostępne są również waporyzatory manualne(Vapcap lub Vaponic), które ogrzewane są poprzez płomień dostarczany z zapalniczki.
Druga kwestia, związana z zasilaniem, to moc waporyzatora oraz użyteczność urządzenia. Najlepszą metaforą jest dla nas technologia komputerów stacjonarnych i przenośnych; Z czasem i rozwojem technologii te różnice zaczęły się zacierać dla domowego użytkownika; Jednak pewnych ograniczeń, które niosą ze sobą urządzenie przenośne, nie przeskoczymy w najbliższej przyszłości; Bateria, moc, chłodzenie, kontra ograniczona przestrzeń i brak dostępu do ciągłego zasilania;
Właśnie to samo mam wrażenie możemy odnieść do waporyzatorów. Stacjonarne, mocne, większe, z lepszym chłodzeniem, mogą dzięki braku ograniczeń miejsca: być dłużej używane, bardziej wydajne i z mocniejszą grzałką;
Jeśli mamy stały dostęp prądu, to urządzenie stacjonarne będzie zdecydowanie bardziej użyteczne, zwłaszcza jeśli chcemy często korzystać z waporyzacji.
Jakość wykonania
Pierwsza zauważalna różnica pomiędzy tanim, a dobrej jakości waporyzatorem, jest to z czego jest wykonany. Dobrej jakości waporyzator będzie wykonany z stopów aluminium(waporyzator Pax), szkła(Solo 2), czy cyrkonii(Davinci IQ). Tańsze będą wykonane z plastiku lub silikonu. Co za tym idzie, jakość wykonania przełoży się na długość bezawaryjnego użytkowania. Dodatkowo im więcej uwagi producent poświęcił na jakość wykonania, często idzie w parze z jakością waporyzacji, której doświadczymy z danego urządzenia.
Przedział cenowy
Właściwie to główny warunek, gdy zastanawiamy się jaki waporyzator kupić. Gdy zaczynamy jednak rozumieć wady i zalety różnych modeli waporyzatorów, mając wizję do czego będziemy chcieli używać naszego modelu, z doświadczenia wiemy że przedział cenowy zakupów bywa ruchomy:) Dlatego też umiejscawiamy go na końcu.
Jaki waporyzator przenośny wybrać do 399 zł?
Poniżej przedstawiamy kilka propozycji waporyzatorów do 399zł. Wyszczególniliśmy najważniejsze według nas cechy, tak aby każdy z Was dokonując wyboru mógł porównać to co ważne. Pod tabelą umówimy krótko każdy z nich. W ten kwocie można wybrać już ciekawy waporyzator, który z sukcesem wprowadzi nas w świat waporyzacji i aromaterapii.
Holistical ONE
Ciekawą wersją na waporyzator hybrydowy, jakości wykonania - na chwilę obecną jest bezkonkurencyjny w tym przedziale cenowym. Dodatkowo duży i czytelny wyświetlacz, solidny akumulator 2600mAh, regulacja przepływu powietrza, oraz prawdziwie borosilikatowy ustnik. Wszystko za około 300zl?!
Na chwilę obecną w tym przedziale cenowym, nie ma lepszej opcji jeśli chodzi o jakość urządzenia.
Holistical daje nam
- możliwość waporyzacji suszów i koncentratów, w przedziale od 100°C - 240°C
- czytelny cyfrowy wyświetlacz
- wysokiej jakości wykonanie
- regulacje przepływu powietrza
- ceramiczną komorę grzewczą
Waporyzator X-MAX Starry 3.0
Drugą i według nas wciąż dobrą opcją w tym przedziale cenowym jest waporyzator Starry 3.0. To idealny model dla kogoś wkraczającego w świat waporyzacji, czy to medycznej czy rekreacyjnej. Jakość wykonania może nie jest najwyższa, ale to urządzenie wciąż ma ogromne rzesze fanów i jest ogólnie polecane.
- Jakość wykonania Starry 3.0 jest w tym przedziale cenowym, jest wciąż zadowalająca, jednak jeśli szukasz waporyzatora z dobra jakościa wykonania, polecamy Holistical One. Starry 3.0 posiada metalową obudowe, ceramiczna komora grzewcza(do 0.3g) i ustnik wykonany z cyrkonii.
- Cyfrowy wyświetlacz oraz bardzo szeroki zakres temperatur 100°C - 240°C
- Wymienna bateria o sporej pojemności 2600mAh
Nic dodać, nic ująć, to świetny waporyzator w tym przedziale cenowym.
XmaX V3 PRO
Nową propozycją od XMAX, jest bardzo ciekawy waporyzator suszu XMAX V3 PRO. Wymienna bateria, ogrzewanie konwekcyjne, ciekawy design w atrakcyjnej cenie, będzie ciekawą alternatywą dla fanów firmy XMAX/Xvape.
Vapcap M 2021
Linia waporyzatorów Vapcap firmy Dynavap jest przedstawicielem przenośnych waporyzatorów, do których potrzebujemy zapalniczki i nie jest zasilany baterią. Ta wersja analogowych waporyzatorów znalazła ogromną rzeszę fanów na całym świecie, ze względu na wyjątkową efektywność waporyzacji, smak pary, niezniszczalność, oraz niezwykłe wykonanie. Precyzja wykonania waporyzatorów Vapcap, potrafi zaskoczyć nawet laika niezwiązanego z metalurgią czy inżynierią.
Boundless CFC 2.0
Trzecią opcją, która jest troche tańsza od Starrego, to waporyzator amerykańskiej firmy Boundless CFC 2.0. To świetny model, następca lubianego CFC z szeregiem usprawnień.
Tutaj znajdziemy:
- cyfrowy wyświetlacz z regulacją temperatury w zakresie 60-230°C
- ceramiczną komorę grzewczą (0.3-0.5g)
- jeszcze lepsze wyniki waporyzacji niż w starszym bracie CFC
- długie życie baterii(18650) na jednym ładowaniu - do 10 sesji
- darmowy adapter do filtra wodnego
- gotowy do użycia w 15 sekund
Fenix Mini
Kolejna opcja, Fenix Mini. Bardzo znany i lubiany w Polsce za stosunek jakości do ceny. Obudowa, mimo że wykonana z plastiku, sprawia wrażenie starannie wykonanej, jednak po niedługim czasie powłoka zacznie się łuszczyć.
Fenix Mini vaporizer to:
- cyfrowy wyświetlacz oraz regulacja temperatury w zakresie 160°C - 221°C
- dość dobra jakości pary
- komora grzewcza na 0.1 - 0.15g
- niewymienialna bateria (1600mAh) pozwalająca na 4-5 sesji na jednym ładowaniu
- gotowość do użycia w 30 sekund
Jaki waporyzator wybrać do 699zł?
W tym przedziale cenowym uda nam się wybrać już waporyzator ze średniej półki, a co za tym idzie, będzie lepiej wykonany i posiadał kilka dodatkowych udogodnień.
Arizer Extreme Q
W tym przedziale cenowym, bardzo ciekawą propozycją będzie waporyzator stacjonarny Extreme Arizer Q. W zestawie dostajemy konwekcyjny waporyzator z wentylatorem, wąż, balony oraz kilka ciekawych dodatków. Według nas, najbardziej wartym polecania jest połączenia waporyzatora z balonem, to coś czego nie otrzymamy w jakimkolwiek waporyzatorze przenośnym i jest to nieoceniona cecha. Waporyzacja staje się wyjątkowo prosta, ponieważ balon jest wypełniany zawartością suszu którą włożyliśmy do komory, nawiewany wentylatorem - po kilku minutach mamy gotowy 'produkt' z zawartością w baloniku. Dodatkowym plusem jest również to, że para będzie łagodniejsza, ze względu na to że nie pobieramy jej tylko i wyłącznie, oraz bezpośrednio z urządzenia. W baloniku zmieszana jest z powietrzem, oraz dodatkowo ma czas by się schłodzić.
Linx Eden
W tym przedziale cenowym, a nawet w jego dolnym pułapie mamy bardzo ciekawą propozycje waporyzatora w pełni konwekcyjnego. Linx Eden jest pięknym i wyjątkowo dobrze wykonanym urządzeniem. Dzięki kwarcowej ścieżce powietrza mamy, dodatkowo świetny smak. To wszystko w cenie do 499zł.
Wśród waporyzatorów przenośnych, na szczycie naszej listy w tym przedziale cenowym polecamy waporyzator amerykańskiej firmy Boundless. Hybrydowe ogrzewanie w CFX, daje bardzo równomierne efekty. Dodatkowo mamy możliwość waporyzowania koncentratów. Boundless CFX chociaż plasuje się w środkowym pułapie cenowym, jest jakościowym produktem, który tak naprawdę konkuruje z wyższą półką cenową.
Boundless CFX to:
- ciekawy wyświetlacz z szerokim zakresem temperatur 38°C-221°C
- dwie potężne baterie o pojemności 2500mAh, pozwalające na nawet 15 sesji na jednym ładowaniu
- grzałka o mocy 80W i tylko 20s by rozpocząć prace
Davinci Miqro jest zaktualizowaną, mniejszą wersją waporyzatora Davinci IQ. Ich wspólne cechy, to miedzy innymi w pełni cyrkonowa droga powietrzna. Miqro generuje delikatną dla dróg oddechowych parę, oraz posiada w łatwą w czyszczeniu kanał ogrzewania.
Davinci Miqro to:
- obudowa z anodyzowanego aluminium
- wymienna bateria 18350
- regulacja temperatury w zakresie 175°C-220°C
- komora grzewcza do 0.25 g
Linx Gaia
Druga porozycja Linx - Gaia jest dość ciekawą propozycją w tym przedziale cenowym. Wyróżnia się bardzo eleganckim i minimalistycznym designem. Producent na prawdę przykłada uwagę do tego szczegółów. Obudowa wykonana ze szlifowanego aluminium. Z boku znajdziemy cyfrowy wyświetlacz oraz przyciski do kontrolowania temperatury.
Co wyróżnia Linx Gaia, to kwarcowa komora grzewcza. Standardowo komora grzewcza wykonana jest z ceramiki lub stali nierdzewnej. Na chwile pisania tego artykułu, to jedyny producent oferujący taką propozycje. Linx Gaia posiada hybrydowe ogrzewanie, z większą proporcją skłaniającą się na kondukcje kwarcowych ścian komory.
Drugi waporyzator firmy Boundless - CFV, jest świetną propozycją dla kogoś kto szuka czegoś w umiarkowanej cenie, niedużego, z ogrzewaniem w pełni konwekcyjnym. Możliwość regulacji temperatury 60-230°C. Jeśli szukamy przenośnego waporyzatora od-demand, to w tej cenie jest to świeta opcja. Dodatkowo mamy 3-letnią gwarancję od Boundless.
Jaki waporyzator przenośny kupić do 999zł?
Tera to kawał urządzenia. Waporyzator jest solidny i dobrze leży w dłoni, nienajlżejszy. W pełni konwekcyjne urządzenie, zakochaliśmy się w nim od pierwszego kontaktu. Obsługa jest wyjątkowo intuicyjna i bezproblemowa. Szeroki zakres temperatur do różnego rodzaju ziół, solidna bateria.
Jedynym minusem, który może przeszkadzać, to dość mocno nagrzewające się ustniki. Na to mamy dla Was workaround, w postaci dłuższych ustników z Arizera Solo 2. My najbardziej lubimy długie, zagięte i szklane, który rozwiązują problem i dzięki temu Tera jest jednym z naszych ulubionych waporyzatorów.
Ghost jest dość innowacyjnym urządzeniem, zwłaszcza pod względem wyglądu. Możliwość podłączenia oraz obsługi z telefonu jest również ciekawą opcją. Niestety urządzenie nie jest zbyt łatwe w użyciu, nie zawsze udaje się nam wygenerować piękne obłoki. Wyczytaliśmy że ten waporyzator wymaga nauki. Być może. Dla kogoś kto ma mało czasu, Ghost nie będzie najlepszym wyborem. Dla kogoś kto lubi wyzwania, Ghost będzie ciekawą opcją. Niestety w 2020r. Ghost zakończył działalność.
Jaki waporyzator wybrać powyżej 1000zł?
Przenośny waporyzator Mighty niemieckiej firmy Storz & Bickel to legenda. Vaporizer pare lat temu wyznaczył drogę dla waporyzatorów przenośnych. Gdy ktoś pyta jaki waporyzator kupić, u większości użytkowników, pierwszą odpowiedzią jest - Mighty. Jest to urządzenie polecane przez zdecydowaną większość. Bardzo szybkie efekty, nie potrzebujemy tutaj specjalnej nauki wdechu. Wkładamy susz i działa. Za to wszyscy kochamy Mighty`iego.
Minusem jest bateria, którą możliwość wymiany mamy tylko w autoryzowanym serwisie Storz & Bickel. Na szczęście nasz sklep pomaga w tej kwestii również po gwarancyjnie.
Sprawdź również: