Herbata konopna – właściwości i sposób przygotowania
Susz można wykorzystać na wiele sposobów – m.in. do inhalacji, jako dodatek do kąpieli, ale też aromatyczny, ziołowy napar. Jak zaparzać i spożywać herbatę konopną, aby maksymalnie skorzystać z jej właściwości? Sprawdź!
Czym jest herbata konopna?
Zazwyczaj są to suszone kwiatostany konopi siewnych, chociaż czasami susz może zawierać również domieszkę liści i łodyg – wszystko zależy od konkretnego produktu. Głównym surowcem zielarskim są jednak kwiaty. To właśnie one są bogatym źródłem wielu cennych składników m.in.:
- kannabinoidów,
- terpenów,
- flawonoidów,
które odpowiadają za prozdrowotne działanie konopi. W praktyce oznacza to, że najlepszy susz to ten, który zawiera głównie kwiaty, a niewiele liści i łodyg.
Czy wiesz, że historia picia herbaty konopnej sięga starożytności? Już wtedy wykorzystywano napar z suszonych kwiatostanów w celu łagodzenia codziennych dolegliwości oraz poprawy samopoczucia. Z kolei obecnie prowadzi się liczne badania naukowe, które zdają się potwierdzać prozdrowotne działanie konopi. Z tego powodu coraz więcej osób sięga po ziołową herbatkę nie tylko z uwagi na jej przyjemny smak i aromat, lecz także wyjątkowe właściwości.
Jakie właściwości ma herbata z kwiatów konopi?
Suszone kwiatostany konopi siewnych są bogatym źródłem witamin, mikro- i makroelementów, a także wielu biologicznie aktywnych substancji. Konopna herbata zawiera m.in. liczne polifenole, terpeny oraz kannabinoidy, które wpływają pozytywnie na cały organizm.
Napar z kwiatów konopi wspomaga też naturalne procesy detoksykacji.
Jak parzyć herbatę konopną?
Herbatkę z kwiatów konopi przygotujesz podobnie jak inne napary ziołowe. Jeśli zakupiony przez Ciebie susz zawiera całe kwiatostany, przed zaparzeniem możesz je zmiażdżyć albo zmielić w młynku do ziół. Nie jest to konieczne, jednak dzięki temu do naparu przedostanie się więcej biologicznie aktywnych składników.
Aby przygotować herbatę:
- łyżeczkę suszonych kwiatów zalej szklanką gorącej, lecz nie wrzącej wody,
- kubek przykryj spodeczkiem i zaparzaj 2-5 minut,
- przecedź przez drobne sitko.
Herbata konopna ma przyjemny, lekko słodkawy smak oraz ziołowy aromat. Im dłużej się zaparza, tym więcej goryczy przedostaje się do naparu. Jeśli więc nie lubisz gorzkiego smaku, przygotuj po prostu słabszą wersję. W tym celu wsyp do filiżanki mniej suszu oraz skróć nieco czas zaparzania. Zioła możesz pić bez żadnych dodatków, ale też np. z miodem lub cytryną. Kannabinoidy bardzo dobrze rozpuszczają się w tłuszczach. Z tego powodu niekiedy poleca się picie naparu z mlekiem lub dodatkiem oleju kokosowego.
Jak często pić napar z kwiatów konopi?
Aby odczuć korzystne działanie herbaty konopnej, zaleca się pić ją regularnie. Ta zasada dotyczy tak naprawdę większości ziół. Zazwyczaj rekomenduje się około 200 ml naparu dziennie, a efekt odprężający pojawia się mniej więcej godzinę po wypiciu. Właśnie dlatego po herbatkę najlepiej sięgnąć wieczorem. Wypita przed spaniem może pomóc Ci zrelaksować się oraz ułatwi zasypianie. Ponieważ konopie siewne nie zawierają związków psychoaktywnych, spożywanie herbaty jest bezpieczne. Napar nie uzależnia ani nie wywołuje skutków ubocznych. Można stosować go regularnie przez dłuższy czas.
Jak wybrać najlepszą herbatę konopną?
Wybierając jakiekolwiek produkty konopne, zawsze sięgaj po te polecane oraz kupuj je w zaufanym sklepie. Dobrej jakości herbata ma prosty skład bez sztucznych substancji zapachowych czy innych dodatków. Źródłem aromatu powinny być wyłącznie obecne w kwiatach terpeny roślinne. Po drugie – konopie muszą pochodzić z czystych terenów, najlepiej, jeśli są uprawiane ekologicznymi metodami, a następnie naturalnie suszone. Trzecia rzecz – szukaj herbaty, która składa się przede wszystkim z kwiatostanów z niewielką domieszką liści i łodyg. To właśnie kwiaty są skarbnicą cennych substancji.
Lubisz poznawać nowe smaki?
Kwiaty konopi możesz zmieszać przed zaparzeniem z innymi ziołami albo owocami. Świetnie sprawdzą się na przykład melisa, pokrzywa, liście maliny, suszone jabłko czy dzika róża. Przy okazji możesz przetestować też różne rodzaje suszu. W obrębie gatunku Cannabis Sativa występuje wiele odmian, a kwiatostany każdej z nich różnią się aromatem. Bywa on niekiedy delikatnie słodkawy, innym razem lekko cytrusowy. Próbując różnych wersji, znajdziesz swój ulubiony smak. Herbaty konopne oraz inne suplementy diety z kannabidiolem zamówisz w sklepie internetowym CBD Remedium – sprawdź!
Sprawdź również: